Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Playerczy wiesz ze...

Kaszuby – (Kaszëbë lub Kaszëbskô) kraina w Polsce należąca do części Pomorza. Główne miasta, w których do dziś zachowały się wszystkie tradycje kaszubskie to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Bytów. Od zawsze trwał spór o to, które miasto jest stolicą tej krainy. Humorystycznie ujęła to Maryla Wolska:

Kaszubskie Nuty

Siedem miast od dawna kłóci się ze sobą,
Które to jest z nich wszech Kaszub głową:
Gdańsk - miasto liczne, Kartuzy śliczne,
Święte Wejherowo, Lębork, Bytowo,
Cna Kościerzyna i Puck - perzyna.


Kaszubi, od wieków, za stolicę Kaszub uznawali "Gduńsk". Za centrum Szwajcarii Kaszubskiej (nazwa centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego) uznawane są Kartuzy. Gdańsk był głównym ośrodkiem handlowym i portowym, przystanią dla rybaków. Znany i lubiany pisarz kaszubski Aleksander Majkowski, autor wierszy, dramatów i powieści tak pisał o Gdańsku:

Kaszubskie Barwy

Gdańsku, królowo pomorskiej ziemi,
Kaszubów grobie i chwało,
Gdzie czar miłości mi tęczowymi
Kolory czucie owiało.


Istnieje legenda opowiadająca o tym, jak to Bóg w czasie tworzenia Ziemi całkiem zapomniał o stworzeniu Kaszub…

Na szczęście upomniał się o nie anioł, który miał czuwać nad tą krainą. Popatrzył Bóg do swoich przepastnych worów, a tam na dnie zostało wszystkiego po trochu. Obdarzył więc ją tym wszystkim, co pozostało: liściastymi borami, sosnowymi lasami, jeziorami, rzekami, morzem, wydmami, klifowymi brzegami, piaszczystymi plażami, wzgórzami i dolinami. Popatrzył stwórca na swe dzieło i uśmiechnął się. Wtedy zaświeciło słońce, a w jego promieniach ukazało się całe piękno Kaszub. Cicho tu jednak było i pusto, więc ulepił Bóg z gliny zwierzęta najrozmaitsze i ludzi, i ożywił ich. Ludzie ci jednak uparci jacyś tacy byli, a szczególnie jeden z nich. Wciąż domagał się jakiegoś ubrania i zadręczał Boga pytaniem "A ka szuba?" Zniecierpliwił się Stwórca w końcu i dał mu ową szubę. Człowieka tego nazwał Kaszubą, a kraina ta zwała się odtąd KASZUBY.